Ogólnie o czystości samochodu

Dodane: 10-09-2016 10:55
Ogólnie o czystości samochodu

Cechy silnika widlastego

Silniki stosowane do napędu lokomotyw spalinowych są budowane w układach od R6 wzwyż. Lokomotywy używane w Polsce mają silniki typu R6, V8, V12, V16 oraz silnik dwurzędowy (zob. ST43). Silnik widlasty V8 ma gorsze wyrównoważenie niż silnik R6, gdyż dopiero od 6 wykorbień wzwyż wału korbowego tzw. siły pierwszego i drugiego rzędu są sprowadzone do zera. W konstrukcjach współczesnych stopniowo odchodzi się od silników z liczbą cylindrów większą niż 12. Jest to spowodowane dużymi kosztami produkcji i serwisu tych silników, natomiast wysokie parametry robocze (moc, moment obrotowy) udaje się uzyskać poprzez wydajne układy doładowania silnika.
Cechy silnika widlastego

Zalety
Mniejsza długość silnika (krótszy wał korbowy)
Bardziej zwarta konstrukcja
Możliwość uzyskania dużych pojemności skokowych i dużych mocy

Wady
Bardziej złożona konstrukcja stopy korbowodu
Przy stosowaniu korbowodu doczepnego różna pojemność skokowa pomiędzy cylindrami pierwszego i drugiego rzędu (różnice pomijalne)
Przy pewnych kątach rozwidlenia skłonność do drgań silnika.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_widlasty

Jaki asortyment oferują sklepy z częściami samochodowymi ?

Każde auto składa się z naprawdę wielu elementów różnego rozmiaru. Co więcej, do prawidłowego funkcjonowania naszego samochodu często nie wystarczy tylko posiadanie odpowiednich części ? niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych płynów czy substancji smarnych, dzięki którym wybrane elementy samochodu nie tylko lepiej spełniają swoje zadanie, ale także mogą być o wiele trwalsze. Sklepy oferujące wyposażenie samochodowe mają bardzo szerokie oferty. Zazwyczaj główny asortyment stanowią elementy należące do układu kierowniczego czy hamulcowego, gdyż te części należy wymieniać co jakiś czas a są one najważniejsze w każdym samochodzie z uwagi na to, że zapewniają bezpieczeństwo nie tylko kierującemu, ale również pasażerom.

Bieżnik - definicja

Bieżnik - zewnętrzna część opony bezpośrednio stykająca się z drogą. Jest wykonana jako gruba warstwa przywulkanizowana do osnowy, stanowi ochronę czoła opony przed uszkodzeniem oraz dzięki odpowiedniej rzeźbie zwiększa przyczepność opony do nawierzchni drogi. Rowki w bieżniku mają na celu odprowadzanie wody i przeciwdziałanie poślizgom. Rzeźba bieżnika jest wykonana odpowiednio do warunków, w których opona będzie pracować. Opony do jazd terenowych i po drogach gruntowych mają bieżniki o rzeźbie grubej i wypukłej, do jazdy po drogach o ulepszonych nawierzchniach - o rzeźbie drobnej i płaskiej, a do jazdy w różnych warunkach stosuje się bieżniki o rzeźbie pośredniej.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bie%C5%BCnik_(motoryzacja)