BHP

biurowych, administracyjnych i tym podobnych, mało niebezpiecznych dziedzinach. Tym razem chciałbym poruszyć temat prawdopodobnie wręcz...kojarzący się z wypadkami przy pracy. Oczywiście chodzi o bhp w budownictwie. Praca na

Dodane: 04-12-2014 09:32
BHP Bezpieczna i wydajna praca jest bardzo ważna w każdej firmie. Dlatego warto przeczytać o w moim poradniki. Zapraszam.

BHP na budowie

Jak dotąd pisałem o bhp raczej w kontekście prac biurowych, administracyjnych i tym podobnych, mało niebezpiecznych dziedzinach. Tym razem chciałbym poruszyć temat prawdopodobnie wręcz...kojarzący się z wypadkami przy pracy.

Oczywiście chodzi o bhp w budownictwie.

Praca na budowie, zwłaszcza w naszej ojczyźnie kojarzy się z lekceważeniem wszelkiego bezpieczeństwa. Na szczęście, najgorsze w tej kwestii, minęło razem z epoką. Obecnie firmy budowlane dbają o bezpieczeństwo pracowników. W gorszej sytuacji są pracownicy zatrudniani na czarno. To właśnie takie osoby bardzo często ulegają niebezpiecznym wpadkom.

Na placu budowy niemal każda praca jest potencjalnie niebezpieczna. Począwszy od wszelkich prac na wysokościach, prac na rusztowaniach, przy budowie konstrukcji dachów. Niestety często zdarza się, że wypadki przy takich pracach kończą się tragicznie. Dlatego niezbędna jest wzmożona ostrożność i bardzo solidne przeszkolenie osób wykonujących takie prace. Nie wolno zapominać, że upadek raptem z kilku metrów może skończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Kask to zdecydowanie za mało.

W kolejnej notce zamierzam omówić pozostałe aspekty pracy na budowie w zakresie bhp.


Środki ochronne

Pisałem już o bhp w kontekście różnych dziedzin i zawodów. Dziś zamierzam poruszyć temat z zupełnie innej strony. Będę pisał o środkach ochronnych.

Oczywiście podstawową i najistotniejszą rzeczą jest właściwe przeszkolenie w zakresie bhp na danym stanowisku pracy. Bez tego reszta może nie wystarczyć, ponieważ po prostu osoba wykonująca pracę, może nie mieć pojęcia, w jaki sposób i kiedy użyć środków ochrony i jakich zagrożeń unikać.

Podstawowymi środkami i najczęściej spotykanymi, są te chroniące ciało pracownika przed zagrożeniami uszkodzeń fizycznych. Większość pracowników budowlanych nosi kaski ochronne - jest to tak oczywiste, że taki pracownik kojarzy się już z panem w kasku. Niby nic, ale taki kask potrafi oszczędzić wielu konsekwencji, a nawet uratować życie - na przykład gdy komuś na rusztowaniu wypadnie młotek i spadnie na głowę kolegi na dole.
Następnym} ważnym środkiem ochrony są rękawice robocze - stosowane bardzo często. Mimo pozorów są bardzo ważne, bo mało tego że chronią dłoń przed uszkodzeniem, ale i umożliwiają długotrwałą pracę w komfortowych warunkach - w rękawicach trudniej jest dorobić się bolesnych odcisków. Używali ich już średniowieczni rycerze - dzięki rękawicom używanie mieczy i toporów, nie było tak wyczerpujące i trudne.

Ostatnio powszechnie spotykanym środkiem ochronnym są jaskrawe, odblaskowe kamizelki. Dzięki nim operatorzy maszyn i kierowcy samochodów mogą łatwo odrzec kolegów - to zapobiega wielu wypadkom.


Z narzędziami

W tym poradniku chciałbym omówić nieco inny temat niż wcześniej. Dotychczas pisałem o tematyce szkoleń bhp w firmach, tym razem postanowiłem napisać coś z własnego doświadczenia.

Współcześnie istnieją liczne elektronarzędzia, umożliwiają one szybkie i łatwe wykonanie różnego rodzaju prac. Prawdopodobnie największy grupę narzędzi stanowią te pomagające w budowie i remoncie. Ich wykorzystanie przyspiesza i ułatwia prace, nawet w rękach domowego majsterkowicza. Jednak może wiązać się z kilkoma niebezpieczeństwami.

Pierwszym niebezpieczeństwem (którego nie ma opisanego w instrukcjach) jest zagadnienie obciążenia elektrycznego przewodów. Trzeba pamiętać, że każde narzędzie pobiera określoną moc podczas pracy a jeśli podłączymy kilka narzędzi do jednego przewodu o niewielkiej grubości może się to skończyć nie tylko ich nieprawidłową pracą spowodowaną spadkami napięcia ale i uszkodzeniem samych narzędzi jak i przewodu. Pół biedy jeśli zadziałają bezpieczniki ale tak czy inaczej pozostaje możliwość porażenia prądem lub zapalenia się w wyniku zwarcia.


Lepiej zapobiegać

Już kiedyś pisałem na temat wypadków przy pracy i mówiłem o tym, że szkolenia bhp zmniejszają ich prawdopodobieństwo. Dzieje się tak dlatego, że człowiek, który dobrze zna zagrożenia występujące w miejscu pracy nie będzie dopuszczał się ryzykownych rzeczy.

Już nawet szkolenia internetowe poprawiają bezpieczeństwo. Oczywiście pod warunkiem, że materiały szkoleniowe są opracowane fachowo. Oczywiście takie szkolenie musi być prowadzone przez uprawnioną firmę bhp.

Na straży przestrzegania przepisów bhp stoi Państwowa Inspekcja Pracy. Oczywiście jeśli szkolenia bhp zostaną przeprowadzone przez internet ale ze spełnieniem powyższych wymogów zakończą się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu. Czyli po prostu poświadczenia odbycia szkolenia i uzyskania niezbędnej wiedzy. Takie certyfikaty są akceptowane przez PIP na równi z tymi uzyskanymi w standardowych szkoleniach.


Narzędzia elektryczne

W jednej z notek pisałem o bezpieczeństwie pracy z elektronarzędziami. Dziś chcę poruszyć jeden ważny a często pomijany aspekt - hałas. To fakt, że przy pracy niektórych narzędzi poziom hałasu jest zaledwie drażniący, jednak i to na dłużą metę może zaszkodzić.

Przytoczę przykład jednego z popularnych narzędzi - heblarki / struga elektrycznego. Narzędzie służy do heblowania/wyrównywania powierzchni drewnianych. Można je zaliczyć do narzędzi stolarskich.

Strug elektryczny działa na dość prostej zasadzie. Posiada on wał obrotowy z zamocowanymi ostrzami, silnik elektryczny za pośrednictwem pasa lub pasów napędowych przekazuje obroty na wał. Zależnie od modelu struga i jego mocy prędkość obrotowa wału jest różna, aczkolwiek zawsze są to bardzo duże prędkości. Przekraczające 5000 obrotów na minutę.

To właśnie ten wał z ostrzami jest częścią obrabiającą drewno. Wykonuje się to poprzez przesuwanie struga po powierzchni obrabianego drewna. Jak można się domyślić urządzenie to należy do bardziej niebezpiecznych. W tej notce chcę się jednak skupić na innym aspekcie - na hałasie. Ta maszyna hałasuje straszliwie - jest to jakieś 130 dB. Taki hałas może uszkodzić słuch. Wiem, że w warunkach domowych mało kto o to dba - aczkolwiek w tym przypadku ochronę słuchu uważam za konieczną.

Więcej w kolejnych notkach. Pozdrawiam i życzę bezpiecznej i komfortowej pracy.© 2019 http://miasto.lebork.pl/