Artykuł o usługach księgowego

owania samochodu. Zależnie od możliwości danego samochodu i wybranego przez nas sposobu rozliczenia...istnieje kilka opcji. Pierwszą opcją będzie zastosowanie najprostszej formy - czyli rozliczenia kosztów z 50% odliczeniem podat

Artykuł o usługach księgowego biuro rachunkowe ochota
Dla twojej firmy:

Jak księgować koszty użytkowania samochodu w firmie?

Obecnie w polskim prawie jest kilka możliwości odnośnie ujmowania w koszty działalności firmy kosztów użytkowania samochodu. Zależnie od możliwości danego samochodu i wybranego przez nas sposobu rozliczenia...istnieje kilka opcji.

Pierwszą opcją będzie zastosowanie najprostszej formy - czyli rozliczenia kosztów z 50% odliczeniem podatku vat od wszystkich wydatków na samochód, łącznie z paliwem. Nie trzeba wtedy prowadzić ewidencji przejazdów.

Druga opcja to prowadzenie ewidencji przejazdów i odliczanie 100% podatku vat od wszystkich wydatków na samochód. Może to być jednak dość kłopotliwe - zwłaszcza, że taka opcja jest możliwa tylko przy deklaracji, że samochód jest użytkowany wyłącznie do celów firmowych. Najłatwiej jest załatwić kwestie ewidencji przejazdów dzięki monitoringowi GPS.

Ostatnią opcją jest zakup i użytkowanie samochodu dostawczego z wbitym w dowód rejestracyjny przeglądem vat-1 - wtedy odliczamy 100% vat ze wszystkich wydatków bez potrzeby ewidencji przejazdów.


Podatkowo

Niezależnie od tego, czy pracujesz czy jesteś bezrobotny, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, co roku powinieneś rozliczać się z fiskusem. Rozliczenia podatkowe, które składasz udzielają urzędowi informacji, ile zarobiłeś w danym roku, ale przede wszystkim ile spośród tych zarobków płaciłeś na podatki. Niestety, urzędy skarbowe nakładają kary na osoby, które dokonują pomyłek w takich rozliczeniach, jeśli nie dokonają korekty. Co jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z osobami starszymi lub młodymi, które nie mają doświadczenia w wypełnianiu PIT-ów. W takiej sytuacji należy się przede wszystkim zastanowić nad skorzystaniem z takich usług, jak biuro finansowe. Rozliczenie takie nie kosztuje zazwyczaj więcej, niż kilkadziesiąt złotych. Dokonywanie przez profesjonalnych finansistów zadania trwają najczęściej nie dłużej, niż kilka dni. Klient otrzymuje potwierdzenie dokonania rozliczenia, które może okazać urzędowi, gdyby pojawiła się taka potrzeba. Wystarczy więc poszukać odpowiedniego biura finansowego.


Definicja podatku vat

Podatek od towarów i usług, PTU (ang. Value Added Tax, VAT) ? podatek od wartości dodanej, podatek pośredni, pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami (podatek obrotowy), którego konstrukcja zakłada brak kaskadowego nakładania się podatku poprzez zastosowanie mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu.

W Polsce został wprowadzony przez ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50). Jednak konieczność harmonizacji polskiego prawa podatkowego z prawem UE zmusiła polskiego ustawodawcę do uregulowania tej kwestii w nowej ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054).

Twórcą koncepcji tego podatku był niemiecki przedsiębiorca Carl Friedrich von Siemens, który w swoich pracach z 1920 roku wyłożył jego ideę1, ale powszechnie za twórcę VAT uważany jest francuski ekonomista Maurice Lauré

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_od_towar%C3%B3w_i_us%C5%82ug


Praca w rachunkowości

Praca w miejscach, jak biuro rachunkowe nie zalicza się do najłatwiejszych, tym bardziej że codziennie na rynku pojawiają się kolejne firmy lub sklepy internetowe, które potrzebują wsparcia profesjonalnych finansistów. Biuro rachunkowe to przede wszystkim jednak miejsce spotkań z klientami, oczekującymi profesjonalnych porad finansowych. Z usług biur rachunkowych korzystają bowiem zarówno osoby prywatne, jak i przedstawiciele dużych przedsiębiorstw. Osoby prywatne to najczęściej klienci jednorazowi, zjawiający się w biurze rachunkowym, kiedy zbliża się okres rozliczeniowy. Głównymi klientami biura rachunkowego będą więc przedstawiciele przedsiębiorstw, którzy podpisują najczęściej długoterminowe umowy na reprezentowanie interesów danej firmy przed urzędem poprzez prowadzenie księgowości (bilanse, księga przychodów i rozchodów, formularze). Praca w biurach rachunkowych oznacza więc ciągły rozwój i pewność, że nie zabraknie zleceń. Biuro rachunkowe może stanowić więc doskonałe i pewne miejsce pracy.


Księgowość cię przerasta

Drobne, jednoosobowe działalności osobowe to jedne z najpopularniejszych klientów biur rachunkowych. Najczęściej, gdy w grę wchodzi branża spożywcza, tekstylna, odzieżowa czy edukacyjna, drobni przedsiębiorcy zupełnie nie wiedzą, w jaki sposób rozliczać się z fiskusem lub wypełniać niezbędne formularze do Urzędu Skarbowego. Właśnie dlatego decydują się na biuro rachunkowe, które reprezentuje jego interesy. Właściciele mikroprzedsiębiorstw mogą mieć nadzieję nie tylko na szybkie poradzenie sobie z prowadzeniem dokumentacji finansowej, ale przede wszystkim z profesjonalnym doradztwem. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że klienci przychodzący do biura rachunkowego, potrzebują także fachowej porady, w sprawie przydzielenia kredytów od banków oraz uzyskiwania dofinansowań z przeróżnych instytucji. Biuro rachunkowe powinno jednak cechować się uczciwością, terminowością i profesjonalizmem, dlatego nie należy wybierać pierwszego o którym przeczytamy w lokalnej gazecie. Warto zapytać znajomych, czy nie korzystali z podobnych usług.



© 2019 http://miasto.lebork.pl/